پرینت

نو آوری در رنگ

مرکز تحقيق و توسعه شرکت شيميايي پارس پامچال در بهبود و توسعه محصولات رنگ خود با توجه به نياز بازار و علم روز دنيا پيشتاز است و به اين مسأله اهميت ويژه­اي مي­دهد. در اين مرکز تحقيقات گسترده­اي در زمينه فناوري­هاي نوين در صنايع رنگ و پوشش صورت گرفته و با توجه به نياز بازار پروژه­هاي مربوطه هدف گذاري مي­شود. در هر پروژه پس از انجام نياز سنجي، مطالعات اوليه و تکميل اطلاعات فني، طراحي آزمايش­ها با در نظر گرفتن تمام عوامل و شرايط مختلف و کاربرد رنگ حاصل صورت گرفته و نمونه­ها در آزمايشگاه رنگ تهيه مي­شوند. سپس نتايج حاصل از آزمون­هاي مختلف با استاندارد­هاي موجود سنجيده شده و بهينه سازي خواص صورت مي­گيرد.

در اين مرکز به طراحي رنگ­ها و پوشش­هاي سازگار با محيط زيست مطابق با جديدترين محدوديت­هاي زيست محيطي توجه خاصي مي­شود. به همين منظور، پروژه­هاي مختلفي تعريف شده که تمرکز آن­ها بر به­­کارگيري راه حل­هايي است که بتوان استفاده از حلال­ها و مواد سمي را در رنگ­هاي توليد شده کاهش داد. يکي از نوآوري­هاي ارائه شده توسط مرکز تحقيق و توسعه پارس پامچال، معرفي پوشش­هاي ضد خزه با نام تجاري Armada بر پايه رزين آکريليک با گروه­هاي فعال سيليس است. در اين پوشش­ها مکانيسمي طراحي شده که نرخ آزادسازي زيست­کش کنترل مي­شود. مورد ديگر،  معرفي پوشش­هاي دريايي سيليکوني رهاساز جرم با نام تجاري Ultima است که برخلاف پوشش­هاي ضد خزه مرسوم فاقد هرگونه زيست­کش است. پروژه ديگر، استفاده از پوشش­هاي پلي­يورتان 100% جامد درحفاظت از خطوط لوله دربرابر خوردگي است که استفاده از حلال به طور کامل حذف شده است.

يکي از مهم­ترين پرسش­هايي که توليد­کنندگان رنگ­هاي حفاظتي و صنعتي بايد به آن پاسخ دهند اين است که زمان سرويس­دهي يک سيستم پوشش خاص پس از اعمال چقدر است. مرکز تحقيق و توسعه شرکت شيميايي پارس پامچال براي تخمين زمان گارانتي سيستم­هاي پوششي خود اقدام به تهيه داده­هاي عملکرد (Performance Data) کرده است. در اين طرح، پس از شرايط دهي شتاب يافته و دوره­اي پوشش­هاي اعمال شده بر زيرآيند، آزمون طيف­بيني امپدانس شيميايي، آزمون چسبندگي و ... انجام شده و نتايج مربوطه گزارش مي­شود.

به طور خلاصه، هدف ما در اين مرکز توسعه محصولات جديد براساس نياز مشتري و بر پايه فن­آوري­هاي نوين در صنايع رنگ و پوشش، کاهش اثرات زيست محيطي پوشش­ها، افزايش زمان پايداري سيستم­هاي پوششي براي حفاظت­هاي طولاني مدت و تعامل نزديک با مشتريان براي طراحي پوشش­ها براساس نياز­هاي خاص آن­ها است.